2004 Faculty Elections Results

  

Faculty Council

Electoral Categories

Elected

Alternates

Humanities (Tenured)

Douglas E. MacLean

Todd W. Taylor

Paul H. Ferguson

Humanities (Not Tenured)

Robert Cantwell

Misha Becker

Kenan-Flagler Business School

(Tenured)

Edward J. Blocher

Robert A. Connolly

 

School of Dentistry (Tenured)

Roland Arnold

Carroll-Ann Trotman

 

School of Dentistry

(Not Tenured)

Teresa Morton

Karen Tiwana

Charlotte Peterson

School of Nursing (Tenured)

Margaret Sandelowski

Joanne Harrell

School of Nursing

(Not Tenured)

Barbara Jo Foley

Gail Mazzocco

 

 

Division of the Humanities in the College of Arts & Sciences

Electoral Categories

Elected

Alternates

Chair of the Division

Linda Wagner-Martin

Christopher Armitage

Chair of the Course Committee

Allan Life

Frank Dominguez


 

Standing Committees

 

Elected

Alternates

Admin. Board of the Library

     Fine Arts
     Humanities
     Natural Sciences
     Social Sciences

     Professional Schools

     Academic Affairs Libraries

 

Jon W. Finson

A. Reid Barbour

Paul H. Tiesinga

Richard J. A. Talbert

Diane M. Juffras

Margaretta J. Yarborough

 

Mary Pardo

 

 

 

Adrienne Davis

Nancy R. Frazier

Advisory Committee

Karen M. Gil

Arne L. Kalleberg

Holden H. Thorp

Ronald P. Strauss

Vincas P. Steponaitis

Appointments, Promotions & Tenure

     College of Arts & Sciences

     School of Medicine

     Other Professional Schools

 

Peter I. Kaufman

James F. Donohue

Mark W. Fraser

Lawrence L. Kupper

 

Jonathan M. Wahl

Howard M. Reisner

James C. Drennan

Athletics Committee

Mary Lynn

David G. Klapper

Educational Policy Committee

Debashis Aikat

Pamela A. Cooper

Leah G. McGinnis

Beverly B. Foster

John B. Stephens

Faculty Executive Committee

Robert S. Dalton

Connie C. Eble

Evelyne H. Huber

Steven W. Matson

Philip L. Witt

Douglas A. Elvers

Faculty Assembly Delegation

Laura N. Gasaway

Ute J. Bayen

A. Fleming Bell

Faculty Grievance Committee
     Professors/Librarians
     Assoc. Prof./Librarians
     Ass't Prof./Librarians

 

Gerald J. Postema

Ennio Rao

Aimee N. Wall

 

Linda S. Drake

Adaora Adimora

 

Faculty Hearings Committee

Carl L. Bose

Patrick J. Conway

Carl Stenberg

Financial Exigency Committee
     Academic Affairs


     Health Affairs

 

John S. Akin

Melissa M. Bullard

Sue E. Estroff

Etta D. Pisano


Jan Yopp

 

Ross J. Simpson, Jr.

Honorary Degrees Committee

Timothy Carter

Susan R. Wolf

P. Frederick Sparling